Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Българска юдаика

+5
nikiforov
blag009
Логик
Sonia
(pheras)
9 posters

Страница 3 от 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  (pheras) Нед 23 Дек 2007, 12:33

Логик написа:
Колкото пъти съм бил на еврейските гробища - последния път беше на погребението на Бернард Мунтян, а преди него на Леон Митрани, - толкова пъти са ме потрисали каменните плочи, с които са покрити гробовете. Гранит метър на два, дебели половин - сигурно тежат по два тона! Някои от тях леко заоблени отгоре, и всичко това правено на ръка! Липсва какъвто и да било надгробен кич. Има дори "свободни" плочи - отместени някога, сега вече няма кой да ги вдигне. Освен ако не дойде кран...

В една от популярните книги по математика имаше "мюсюлманска" карта на света: така пригодена, в такава проекция, че човек, където и да се намира, стига да има компас - а той върви в комплекта, - по картата да се обърне към Мека. Като я открия, ще се опитам да я покажа.

Ферасе, ти обърна ли внимание на моето съчинение за Борис и евреите? Ако си заслужава, някой ден ще публикувам и допълненията.

Драги Логик,

Еврейските гробища са свещено място съгласно юдаизма. Те не бива да бъдат осквернявани по никакъв повод, защото при пришествието на Месията телата отново ще бъдат покрити с плът, за да "възкръснат" /слагам кавички, защото на български няма подходящ глагол/. Ако си забелязал при откриване на еврейско гробище в Западна Европа се надава голям вой, обикновено от хасидите, да не бъдат извършвани никакви строежи върху парцела. В София зад хотел "Родина" дори има една местност, която се нарича "Еврейски гробища" - обхваща района около хотела та до стадиончето до зала "Спортна София". Приятел ми разказа, че при строеж на блок наистина попаднали на плочите и скелети.

Обикновено следя твоите постинги, но си признавам, че този за Борис и евреите съм пропуснал. Би ли ми посочил линк?

Занемари ти темата за логиката Wink

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Препринт

Писане  Логик Нед 23 Дек 2007, 13:01

pheras написа:В София зад хотел "Родина" дори има една местност, която се нарича "Еврейски гробища" - обхваща района около хотела та до стадиончето до зала "Спортна София". Приятел ми разказа, че при строеж на блок наистина попаднали на плочите и скелети.

Обикновено следя твоите постинги, но си признавам, че този за Борис и евреите съм пропуснал. Би ли ми посочил линк?

Занемари ти темата за логиката Wink
На старите карти на София действително са отбелязани "Еврейски гробища", точно в тоя район и на доста голяма площ. При това ги има доста късно след Освобождението.

Постингът е в "Ханука": https://rigas.bulgarianforum.net/forum-f5/topic-t57-75.htm#8011

Тия една-две седмици съм зает с работата си. Въпреки това доста активно участвам във форума, но нямам време за следващото есе по логика. Ти сам знаеш какво е да те отклоняват с разправии - ще, не ще, човек се поддава...
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  (pheras) Нед 23 Дек 2007, 13:22

blag009,

Написах ти дълъг отговор, но софтуерът ме изхвърли и писанието изчезна безследно.

Ядосах се и сега нямам желание да го пища пак, та ще почакаш малко, моля.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  (pheras) Нед 23 Дек 2007, 13:25

Логик написа:
На старите карти на София действително са отбелязани "Еврейски гробища", точно в тоя район и на доста голяма площ. При това ги има доста късно след Освобождението.

Постингът е в "Ханука": https://rigas.bulgarianforum.net/forum-f5/topic-t57-75.htm#8011

Тия една-две седмици съм зает с работата си. Въпреки това доста активно участвам във форума, но нямам време за следващото есе по логика. Ти сам знаеш какво е да те отклоняват с разправии - ще, не ще, човек се поддава...

Драги Логик,

Постингът ти за Борис и евреите е много интересен. Изтървал съм го!

Следобед, ако е много студено, ще ти отговоря.

А темта за логиката я чакам с интерес, когато ти е удобно Smile.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  (pheras) Нед 23 Дек 2007, 19:49

blag009 написа:
Искам да те питам , дали правилно съм разбрал че "кашерно" животно, мастило и т.н. да го разбирам като "кашерно"- "Осветено"(от рода на "светенна вода")?

Не, кашерно не означаво осветено, в смисъла на една светена вода да речем. Доколкото аз знам, светената вода е вода, която се се освещава, т.е. подлага на специален ритуал с цел употребата и в други ритуали.
Кашрут е система от изисквания към храната и ритуалната чистота.
В храненето това са животните, допустими за консумация. Ако отвориш Петокнижието в Стария завет на която и да било християнска Библия ще видиш, че това са всъщност всички чифтокопитни и преживни животни /т.е. без свиня, кон, магаре и заяк/, всички риби с люспи, перки и хриле и никакви насекоми /с изключение на един вид скакалци/.
На второ място кашрут иска специален начин на умъртвяване и обработка на кашерното животно. Тъй религиозните евреи не се допират до кръв, а е забранено да проливат не само човешка, но и животинска кръв. За целта се обучава религиозен евреин коляч, наричан шохет. Той трябва да може да убие животното с един удар, да отстрани от трупа съсиреците и мазнините /мазнините не са за човека, според Тората/ и да отстрани една от двете задни плешки /не помня коя/ за спомен на борбата на Яаков с ангела, в който се бил въплътил Г-спод. Оттам нататък парчето месо се купува от еврейската домакиня, чисти се от остатъчни съсиреци, осолява се и после се мие, за да се отстрани и последната кръв в него. Изобщо наредбата за кръвта е много важна. Още в началото на Библията, при Ной, се заповядва в никакъв случай да не се яде месото с кръв, защото това е душата на животното.
С този пример само исках да ти покажа как се простира кашрутът.


blag009 написа:Четох в гуглето, че тая молитва че чете по три пъти на ден ! Тя като "Оче наш" ли е, която се чете преди всяко ядене!!!!

Не, не е като "Отче наш". "Отче наш" произхожда от еврейската литургия, където се нарича "Отче наш, Царю наш" - "Авину малкену". Наистина се чете наум по три пъти на ден, прав, в посока Йерусалим - четенето й на глас се случва само на празника Йом Кипур.


blag009 написа:Спряма средновековието ДА, но сегашната обстановка е коренно различна все пак драги ми ?
Колкото до хранителните ограничения, като атеист(вид религия както твърдиш и съм съгласен с теб), това е преди всичко здравословно хранене! Припомни си как мъдреца убеждава халифа, че основата на неговото дълголетие е природно съобразното хранене с мляко, млечни продукти, плодове и т.н. , но без месо!!!!!

Враждата между евреи и араби започва истински със заселването на евреите в Палестина в края на ХІХ и вачалото на ХХ в. Враждата между юдаизма и исляма започва със създаването на държавата Израел. Дотогава едни от най-многобройните еврейски общности живеят спокойно в арабските държави.
Колкото до смисъла на хранителните ограничения, той и досега не е ясен. По принцип евреите нямат забрана да не ядат месо. Те имат забрана да не ядат определен тип месо. Оттам равините казват, че при наличието на толкова забрани, евреинът не трябва да пости /освен на определени дни/, защото останалото му е дадено, за да слави Г-спод. Има забрана за смесване в едно ядене на мляко и млечни продукти с месо и месни продукти. Това вече може да се определи като разделно хранене. Как все пак да квалифицираш забраната за консумация на морски дарове като октоподи, калмари и миди например? Според мен това е свързано с желанието еврейският народ да не се асимилира сред ханаанските народи. Все пак те са били сродни нему народи и такава опасност е била налице. Затова е била създадена тази перфектна система, с която евреинът винаги се различава от заобикалящите го народи и дори чрез това създава сетива за оцеляване. Явно системата не винаги се е спазвала, защото в текста на евангелията Иисус среща пастири на....свине.


blag009 написа: А не драги тук не съм съгласен с теб! Корана(както и библията) забранява на вярващите да се занимават с лихварство и т.н. Докато в Тората няма подобна забрана! Дори Талмедът поощрява тая дейност за евреите !

За евреите има забрана да упражняват лихварство помежду си, т.е. евреин не може да дава на евреина пари с лихва. Не е забранена тази дейност между евреин и неевреин. Към това се прибавя и фактът, че в повечето страни евреите не можели да упражняват земеделие, защото владетелите им забранявали да купуват земя, а после дори ограничили професиите, с които евреи можело да се занимават на две три. Една от тях било лихварството. Така много поколения натрупали опит в лихварството и се превърнали в края на ХVІІІ в. в едни от най-могъщите банкери в Европа. Повече за този исторически процес може да прочетеш ако си купиш излязлата на български език книга "Евреите, светът и парите" на Жак Атали.

blag009 написа: Право да ти кажа с туй Давид, Моисей, Аарон и Самуил, бая се бях притиснил коя е майка им. Но на едно място четох , че е арменка, името и е арменско и тъй като през тоя период в Армения тия имена са били най-разпространени. Сега туй по-горното не го взимай като антисимитизъм, защо дори и майка им да е била еврейка това не променя моето отношение към Самуил !!!

За комитопулите се предполага, че са от арменско потекло. За еврейска теория не съм чувал. Единственият доказан български владетел с еврейски произход е цар Иван Шишман. Не съм сигурен дали европейската история познава подобен пример или този е уникален.

blag009 написа: Ще ти бъда благодарен, ако дадеш някоя сламка за Йосеф Ефраим Бен Каро в гуглето чета само че е живял през ХVІ в. но не и биографични данни!


Не знаех и аз подробности но погледнах в Уикипедия. Пише, че е роден в Испания, емигрирал в Португалия след изгонването на евреите от кастилските крале, а след изгонването и от Португалия, дошъл на Балканите и се заселил в Никопол. Там се оженил няколко пъти /впрочем при сефарадските евреи полигамията не била забранена/. После се заселил в Одрин, където се запознал с известния мистик Соломон Молхо /вероятно някой прароднина на българското евреийско семейство Молхови/ и решил да се засели в Палестина, като обаче преди това прекарал няколко години в Солун и Истанбул. Умрял в кабалистичната школа в Цфад.

blag009 написа: Мдаааа, кво ще кажеш да тоз цитат от Талмудът:
"Талмудът ни учи: "Винаги съди човека, като гледаш на него от добрата му страна.""
Защо ли оставам с тънкото чуството, че спрямо мен проявяваш "модерстично"Laughing разбиране на Талмудът? Винаги съм ти казвал "Покаже едно писане от мен, в дух на антисимитизъм"????


Както ме гледаш ти, така те гледам и аз. Това е моят принцип.


blag009 написа: И е така, и не е баш така от гледна точка примерно от моя гледна точка !? Визирам преди всичко "гетата", според израза на един от видните съвременни евреи председател на "Световният еврейски съюз" поне да 2001 г.(имам го в компито, ако много държиш , ще се разрова и цитирам точно). Който казва дословно, че "гетата" са еврейско изобретение и т.н. Но все пак съм чел и оделни пасажи от "Талмудът" на български, които са меко казани расиски и т.н. Така, че за това давам и примера за светата инквизиция, и защо не си товара главата, за неща казани преди хиляда и 150 - 200 год преди моето раждане ! Cool [/b] Wink Wink

Мисля, че малко объркваш нещата. Нека се опитам да поясня:

1. Гетата като място за живот били създадени от самите евреи. Т.е. евреите си избирали място за училище /първо училище/ и синагога и почвали да се заселват наоколо. Това е и наредба в Шулхан Арух.

2. Гетата като задължително място за живот на евреите са дело на християните. Т.е. християнските владетели въвели изискването, че евреите могат да живеят само в гетото и че не могат да го напускат след залез слънце. По-късно християнските владетели почнали да стесняват гетото като принудили евреите да живеят в ужасни коптори, тъй като нямало жилищна площ. Това никак не помогнало на приобщаването на евреите към обществото, а напротив - отчуждило ги. Такива гета, трябва да се признае, нямало в ислямските страни. Евреите си живеели свободни в техните квартали.

Колкото до Талмуда - Талмудът е сборник от писани в продължение на векове коментари. В епохите, в които евреите живеели свободно, забелязваш и либерални коментари в Талмуда и обратно - в дните на гнет, евреите изливали омразата си към подтисниците и по страниците на Талмуда. Това е.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  blag009 Пон 24 Дек 2007, 16:52

pheras написа:blag009,

Написах ти дълъг отговор, но софтуерът ме изхвърли и писанието изчезна безследно.

Ядосах се и сега нямам желание да го пища пак, та ще почакаш малко, моля.

Акъл от Блаже !!!! Винаги преди да го постнеш го "копи" профилактично. Да знаеш колко пъти съм си бил дъто в тавана след такава случка!!! bounce
Според Закона на гадостите , наистина трябва минимум един дни да се мине, и да си окаш, щасливеца той как ГО бях заковал!!! Razz
Кибик Блаже
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  blag009 Вто 25 Дек 2007, 01:47

Благодаря за изчерпателният отговор. Ще те подразни ли ако все пак доуточня накои неща ?
-За кашерното животно ми направи впечатление , специалното Ви отношение към кръвта на животните и хората.
Искам да те попитам, в християнството има един обичай да се топи хляб във вино , който символизира кръвта на Христос. Да разбирам ли ,че Вие нямате такъв обичай заради специалното Ви отношение към кръвта на животните и хората?
Направи ми впечатление че употребяваш винаги израза "Г-спод" , т.е. подразбирам че говориш за Вашият "Г-спод", четох някъде че Вие е збранено да изговаряте на глас Неговото име-вярно ли е?
-Колкото до " забраната за консумация на морски дарове като октоподи, калмари и миди например " , обеснявам го че Ви е забранено до консумирате ... "и мазнините /мазнините не са за човека, според Тората/" , не виждам къде при тия животинки има месо ?
-Казваш "Наистина се чете наум по три пъти на ден, прав, в посока Йерусалим - четенето й на глас се случва само на празника Йом Кипур". Да разбирам ли че тя се чете -сутрин, обед и вечеря ?
-Казваш " Не съм сигурен дали европейската история познава подобен пример или този е уникален". Имах две книги които третират именно тоя въпрос, но ги дадох на една позната еврейка, да им хвърли едно око. Мога да те уверя че с нея винаги съм водил разговори на различни теми , дори винаги с усмивка е приемала моят довод за "световната конспирация" , а именно "Та колко време вече драпате за световно годсподство ... 2000 годинииииии, а малиии ... амче борете се още две хилядиии годиниии ... не ми пречите "!!!!! Та в една от тях се говори за потомците на Дева Мария , Морвини или нещо подобно беше !!!!
-Мдаааа наистина Йосеф Ефраим Бен Каро е бил като "скитника евреин", абе щом и два-три пъти се е женил сигурно за българка , вече ми е ясно защо е бил толкова добър филосов !!!
- Казваш "Както ме гледаш ти, така те гледам и аз. Това е моят принцип", абе знаех си, че си "модерни разбирания " Very Happy !!!
-Колкото до "гетата", изпадаш в леко противоречие ?
Първо казваш, че според "наредба в Шулхан Арух" се построяват училищата и синагогата и се заселвате !
Второ ще го коментирам под ред :
2." Гетата като задължително място за живот на евреите са дело на християните".
-Преполагам че строежа на у-щето и синагогата става с разрешение на владетеля, както и самото заселване, просто до тук не виждам принуда !!!

Т.е. християнските владетели въвели изискването, че евреите могат да живеят само в гетото и че не могат да го напускат след залез слънце.
-Това за раното ли средновековие говориме.Защо съм чел , че през ХІХ в. в Германия средната класа на евреите се е била почти напълно интегрирала !

По-късно християнските владетели почнали да стесняват гетото като принудили евреите да живеят в ужасни коптори, тъй като нямало жилищна площ.
-Не е било само с евреите. Чел съм ,че в Холандия(примерно, може и да е било в Белгия)стопанина на къщата плащал данък според дължината на стената на къщата от към улицата или според броя на прозорците и т.н. Което довело до различни начини за заобикаляне на налозите!!!!
Е предполага се ,че при евреите данъка е бил по-голем и т.н.

Това никак не помогнало на приобщаването на евреите към обществото, а напротив - отчуждило ги.
-По-горе споменах за Германия , иначе посоката е двупосочна, може да се каже, че евреите нарочно са живеели в гета за да не им се пречи при техните ритуали и т.н.

Такива гета, трябва да се признае, нямало в ислямските страни. Евреите си живеели свободни в техните квартали.
-В доброто старо време, преди да правите Държавата Израел ??? Както и кюрдите, и те взели държава да правят!!!
Кибик Блаже
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  (pheras) Вто 25 Дек 2007, 15:51

blag009 написа:Благодаря за изчерпателният отговор. Ще те подразни ли ако все пак доуточня накои неща ?
-За кашерното животно ми направи впечатление , специалното Ви отношение към кръвта на животните и хората.
Искам да те попитам, в християнството има един обичай да се топи хляб във вино , който символизира кръвта на Христос. Да разбирам ли ,че Вие нямате такъв обичай заради специалното Ви отношение към кръвта на животните и хората?

Не, няма. Всяка събота - шабат - вечерята /кидуш/ се започва с посолен хляб и отделно се отпива вино.


blag009 написа:Направи ми впечатление че употребяваш винаги израза "Г-спод" , т.е. подразбирам че говориш за Вашият "Г-спод", четох някъде че Вие е збранено да изговаряте на глас Неговото име-вярно ли е?

Искам да ти припомня третата Б-жа заповед:

Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог...

Иначе доколкоко ми е известно нашият Б-г е и Ваш Б-г.

blag009 написа:Колкото до " забраната за консумация на морски дарове като октоподи, калмари и миди например " , обеснявам го че Ви е забранено до консумирате ... "и мазнините /мазнините не са за човека, според Тората/" , не виждам къде при тия животинки има месо ?

Имаш един важен недостатък - не четеш докрай и оттам пишеш небивалици.

Забраната за морски дарове е в категория риби, а не в категория месо. Така и във всеки един съвременен ресторант калмари и октоподи не са в категоия месо.

blag009 написа:Казваш "Наистина се чете наум по три пъти на ден, прав, в посока Йерусалим - четенето й на глас се случва само на празника Йом Кипур". Да разбирам ли че тя се чете -сутрин, обед и вечеря ?

Сутрин, обед /или ранен следобед/ и вечер наум, както вече ти писах.

blag009 написа:Колкото до "гетата", изпадаш в леко противоречие ?
Първо казваш, че според "наредба в Шулхан Арух" се построяват училищата и синагогата и се заселвате !
Второ ще го коментирам под ред :
2." Гетата като задължително място за живот на евреите са дело на християните".
-Преполагам че строежа на у-щето и синагогата става с разрешение на владетеля, както и самото заселване, просто до тук не виждам принуда !!!

Няма противоречие. Евреите са се заселвали по свое желание или....по принуда. Факт. Примерите са намират най-лесно в съдбата на евреите в Полша и Русия, което нямало право да живеят извън определени райони, но нямали и право да напускат определените райони с цел да се изселят в друга държава. Това е що се отнася за времето до идването на власт на царя Александър ІІ.
Религиозните евреи се заселвали в отделни квартали, но в нормалните държави имали право да живеят където искат и да се завръщат, когато искат. В деспотичните държави те нямали право да напускат гетото и да се заселват в друг град освен ако владетелят не ги гонел. Освен това не можели да напускат гетото след залез слънце.


blag009 написа:Това за раното ли средновековие говориме.Защо съм чел , че през ХІХ в. в Германия средната класа на евреите се е била почти напълно интегрирала !

Става въпрос за времето до ХVІІІ в., т.е. до началото на немското възраждане. Самите немски писатели, поети и учени се застъпили за свободата на евреите. Т.н. например известен приятел на евреите бил драматургът Готхолд Ефраим Лесинг, който се сприятелил с един от най-известните евреи-реформисти Мозес Менделсон, който е родствник на Менделсон - Бартолди. Във Франция Наполеон изравнил евреите с другите граждани на държавата. Настъпил процесът на т.н. еманципация на евреите.

blag009 написа:
В доброто старо време, преди да правите Държавата Израел ??? Както и кюрдите, и те взели държава да правят!!!

Така е. Политиката е в състояние да разруши такива традиции.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  blag009 Чет 27 Дек 2007, 20:56

Върнах се в началото на темата и ме заинтересува следната диалема.
Там се говори, че ако бащата е евреин у майката е българко , а детето се казва Леа Коен кръстена на баща си . То какви са децата на Леа Коен, ако примерно мъжът И е евреин, или ака е българин ??? Приемаме, че Коен е минала всички процедури , като изучавана на юдеизма, иврит и т.н. Приета е за гражданка на Държавата Израел.
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  nikiforov Пет 28 Дек 2007, 19:07

абе ,Блаже погледни какво е завършила и написала жената , а не задавай дИалеми като за вестник Шок - къдрави са и децата !
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  (pheras) Пет 28 Дек 2007, 19:16

blag009 написа:Върнах се в началото на темата и ме заинтересува следната диалема.
Там се говори, че ако бащата е евреин у майката е българко , а детето се казва Леа Коен кръстена на баща си . То какви са децата на Леа Коен, ако примерно мъжът И е евреин, или ака е българин ??? Приемаме, че Коен е минала всички процедури , като изучавана на юдеизма, иврит и т.н. Приета е за гражданка на Държавата Израел.

blag009,

Дръж се в принципа, че евреин е този, чиято майка е еврейка /по рождение или приела юдаизма преди раждането на детето/.

Ако имаме баща Коен и майка Петрова, то малката г-жа Коен не е еврейка.

Ако порасналата г-жа Коен е женена за евреин, нейните деца също не са евреи, независимо какво им е гражданството.

Ако г-жа Коен преди или след брака си, но във всеки случай преди раждането на децата си, е приела юдаизма, то нейните деца са пълноправин евреи.

Гражданството на държавата Израел не е критерий дали някой е евреин или не. Аз писах в началото за това.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  blag009 Съб 29 Дек 2007, 18:41

pheras написа:


blag009,

Дръж се в принципа, че евреин е този, чиято майка е еврейка /по рождение или приела юдаизма преди раждането на детето/.
...



Въпроса ми е некоректен отговора е ясен, чак сега го забелязах !!!! Laughing По принцип чета по диагонала и това нещо ми се изплъзна от първият поглед ".../... или приела юдаизма преди раждането на детето/!!!!
Благодаря за търпението pheras .
Кибик Блаже
ПП.Сетих се за един казус. Г-жа Петрова, примерно не се интересува дали е еврейка , но да кажем след там три поколение, дъщеря и и нейната внучка , и си има пра внучка. Тя трябва ли да доказва еврейският си произход по-майчина линия, ако нейната пра баба не е искала потвърждение за еврейският си произход и дори се е е отказала публично. Изобщо устно отказване от еврейството, влияели на по-следващите поколения за неговото признаване!
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  (pheras) Нед 30 Дек 2007, 15:02

blag009 написа:[
Въпроса ми е некоректен отговора е ясен, чак сега го забелязах !!!! Laughing По принцип чета по диагонала и това нещо ми се изплъзна от първият поглед ".../... или приела юдаизма преди раждането на детето/!!!!
Благодаря за търпението pheras .
Кибик Блаже
ПП.Сетих се за един казус. Г-жа Петрова, примерно не се интересува дали е еврейка , но да кажем след там три поколение, дъщеря и и нейната внучка , и си има пра внучка. Тя трябва ли да доказва еврейският си произход по-майчина линия, ако нейната пра баба не е искала потвърждение за еврейският си произход и дори се е е отказала публично. Изобщо устно отказване от еврейството, влияели на по-следващите поколения за неговото признаване!

blag009,

Моля.

За да отговоря на въпроса ти, ще направя едно сравнение с християнството.

Ако имаш г-жа Петрова, която не се интересува дали е православна или не, и имаш три поколения, т.е. дъщеря и внучка, то според православието, те не са християни, докато не се кръстят.

Не е така при юдаизма.

Ако г-жа Петрова е еврейка и нейните дъщеря и внучка се третират като евреи, независимо дали искат или не. При юдаизма няма отричане. Един път евреин - винаги евреин, дори и да смениш вярата си. Т.е. ако преминеш в християнството, ти пак оставаш евреин по еврейския религиозен закон. Пример - покойният кардинал на Париж г-н Лустиже /Лустигер/.
Аз имах в училище подобен пример. Брат и сестра всъщност бяха евреи без да знаят и без да се интересуват от това, защото баба им по майчина линия беше еврейка от София.

Разбира се, от това за човека не произтичат никакви задължения.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  blag009 Нед 30 Дек 2007, 21:05

Мдаааааа, жестока логика, няма клинч !!!!! Е, добре е че не те насилват, както правят арабите !!!
Кибик Блаже
ПП.Има една поговорка "Ще дойде мачка, на погачка"!!!! Laughing
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Нова книга за еврейското наследство в България

Писане  Гост Пон 25 Юли 2011, 23:57

Нова книга (само на английски език) за всичко свързано с еврейското наследство в България, вкл. синагоги, гробища, сгради и пр.

Заглавието е "Guide to Jewish Bulgaria" и може да бъде купена от добрите книжарници в страната или онлайн.

Богато илюстрована. Информация по градове за София, Пловдив, Варна, Бургас, Дупница, Гоце Делчев, Видин, Русе, Силистра, Добрич, Ямбол, Казанлък, Пазарджик и мн. др. В книгата има отдели за историята на евреите по българските земи, както и глави за свалянето на самолета на Ел Ал над България, българския антисемитизъм и др.

Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  Надя Вто 26 Юли 2011, 09:51

brambar написа:Нова книга (само на английски език) за всичко свързано с еврейското наследство в България, вкл. синагоги, гробища, сгради и пр.

Заглавието е "Guide to Jewish Bulgaria" и може да бъде купена от добрите книжарници в страната или онлайн.

Богато илюстрована. Информация по градове за София, Пловдив, Варна, Бургас, Дупница, Гоце Делчев, Видин, Русе, Силистра, Добрич, Ямбол, Казанлък, Пазарджик и мн. др. В книгата има отдели за историята на евреите по българските земи, както и глави за свалянето на самолета на Ел Ал над България, българския антисемитизъм и др.
Добре дошъл, pheras! Smile
Надя
Надя

Female
Брой мнения : 3898
Age : 58
Registration date : 29.11.2007

http://rksmb.hit.bg/

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  pheras Пет 29 Юли 2011, 09:42

Надя написа:
brambar написа:Нова книга (само на английски език) за всичко свързано с еврейското наследство в България, вкл. синагоги, гробища, сгради и пр.

Заглавието е "Guide to Jewish Bulgaria" и може да бъде купена от добрите книжарници в страната или онлайн.

Богато илюстрована. Информация по градове за София, Пловдив, Варна, Бургас, Дупница, Гоце Делчев, Видин, Русе, Силистра, Добрич, Ямбол, Казанлък, Пазарджик и мн. др. В книгата има отдели за историята на евреите по българските земи, както и глави за свалянето на самолета на Ел Ал над България, българския антисемитизъм и др.
Добре дошъл, pheras! Smile

Драга Надя,

Когато пише Pheras, се изписва Pheras.

Когато Надя се прави на следовател, вижда бръмбари.

pheras

Брой мнения : 419
Registration date : 05.01.2009

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  Робърт Боев Пон 19 Дек 2011, 20:02

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 19:52; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  Робърт Боев Пон 19 Дек 2011, 20:07

....


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 19:52; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Калифорнийска плажна Коледайка

Писане  Таки Вто 20 Дек 2011, 14:02

Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Българска юдаика - Page 3 Empty Re: Българска юдаика

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 3 от 3 Previous  1, 2, 3

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите