Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ханука

+7
Sonia
(Българанъ)
Надя
Логик
Boabab
(Meli)
(pheras)
11 posters

Страница 2 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  Гост Чет 06 Дек 2007, 22:21


Интересно какво е работа? Т.н. за евреите и паленето на огън е работа. Оттам забранена е и работата на компютър и карането на кола в събота.
Като гледам как активността спадя рязко всяка събота (вж. топик 'Административен') , ми става ясно, че тук имаме повече евреи, отколкото си мислих.. Wink

Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  Sonia Чет 06 Дек 2007, 23:41

Pheras, поздравявам те по случай празника с това видео:
http://it.youtube.com/watch?v=wAjlLfKzQpI
-свири един от най-добрите италиански виолончелисти и пее Мони Овадиа, италиански евреин от български произход, който при всеки повод го заявява. На откриването на паметника на П. Славейков чете стиховете му и на български.

П.С. Как е оживяла тази традиция във вас, живеещите в България? Кое е по-силното в теб - еврейското или българското? Библията какво място има в твоята култура?
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  сноб Пет 07 Дек 2007, 06:32

Ригас написа:

Интересно какво е работа? Т.н. за евреите и паленето на огън е работа. Оттам забранена е и работата на компютър и карането на кола в събота.
Като гледам как активността спадя рязко всяка събота (вж. топик 'Административен') , ми става ясно, че тук имаме повече евреи, отколкото си мислих.. Wink

като дете много обичах съботите

често ученето се мисли като работа.... Wink
сноб
сноб

Брой мнения : 1382
Registration date : 10.10.2007

http://christoon.com/

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  blag009 Пет 07 Дек 2007, 15:01

pheras написа:Щастлива Ханука!

Плодотворна, творческа и мирна нова 5762 година за Вас и Вашето семейство!





За Ханука


Ако не сте празнували Ханука - Еврейският празник на светлината, може би не знаете много за него. Някои го считат за еврейската Коледа, но такaва съпоставка е погрешна. Понякога те съвпадат по време, но еврейските празници се определят от Еврейския календар, който е различен от Грегорианския. Ханука може да е през м. ноември, друг път през м. януари. Както всички еврейски празници Ханука започва при залез от нощта, преди датата от календара. През настоящата година - 2001 г., дните на Ханука се отброяват между 10 и 17 декември, а първата свещичка се пали след залеза на 9 декември.

Историята на Ханука започва в древността, когато цар Антиохус IV, който владеел Средния Изток и преследвал евреите осквернил техния Храм. Макабейците възстанали. Когато си възвърнали Храма, евреите намерили олио, за да запалят менората само за една нощ. Като по някакво чудо олиото стигнало за осем нощи, достатъчно дълго, за да се приготви ново. Храмът бил наново осветен и оттогава евреите празнуват осем дни. Така празникът Ханука ознаменува освещаването на Храма и Чудото на светлината.

От религиозна гледна точка Ханука не е особено важен празник. Той е по-скоро културен празник, станал популярен през годините, когато значението на Коледа нараства. Единственото религиозно значение, което празникът носи е Чудото на Господ да помогне на малката еврейска войска да победи по-многобройната и силна армия. Но за много семейства Ханука е несъмнено възможност да празнуват еврейското наследство и история. Палим менората, наричана ханукия - деветосвещник, така както макабейците и техните поддръжници са направили в древния Храм. Прибавяме по една свещичка всяка нощ, докато менората се изпълни. Приготвят се картофени палачинки, пържени в олио, за да честваме "чудото", "суфганиот" - също приготвени в олио, за да ни напомня за божията сладост и млечни храни като сирене и сметана. Събираме се с нашите семейства и приятели в уюта на светлината, разпръсквана от менората, точно както нашите предшественици са правили. Щастлива Ханука.


Е, щом няма Шалом гои , честит празник и от мен чадо Алеф !!!!! Laughing
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  blag009 Пет 07 Дек 2007, 15:04

pheras написа:
...
Интересно какво е работа? Т.н. за евреите и паленето на огън е работа. Оттам забранена е и работата на компютър и карането на кола в събота

ЕЕЕ, нали има и не-евреи да вършат тая работа !!!! Нема сига света да опропастиме ... заради ХАНУКАТА !!!!
Кибик Блаже Razz
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Пет 07 Дек 2007, 20:35

Ригас написа:
Като гледам как активността спадя рязко всяка събота (вж. топик 'Административен') , ми става ясно, че тук имаме повече евреи, отколкото си мислих.. Wink

Печелиш приза "Форумна синагога на годината" Cool

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Приз

Писане  Гост Пет 07 Дек 2007, 20:41


Печелиш приза "Форумна синагога на годината"

Моето Херц е трогнато, до ниво на килоХерц (kHz). Мога ли да помоля обаче за нещо като софийската, а не като онези руини?

Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Пет 07 Дек 2007, 20:58

Sonia написа:Pheras, поздравявам те по случай празника с това видео:
http://it.youtube.com/watch?v=wAjlLfKzQpI
-свири един от най-добрите италиански виолончелисти и пее Мони Овадиа, италиански евреин от български произход, който при всеки повод го заявява. На откриването на паметника на П. Славейков чете стиховете му и на български.

П.С. Как е оживяла тази традиция във вас, живеещите в България? Кое е по-силното в теб - еврейското или българското? Библията какво място има в твоята култура?

Благодаря, Sonia!

Не знам дали знаеш, че фамилията Овадия има сериозно присъствие в лявото политическо пространство в България. Един известен български поет,писател и партизанин е покойният Давид Овадия, който написа една, станала известна за времето си, книга за партизанския командир Леваневски /ист. име Запрян Фъзлов/, с което прояви смелост доста по-голяма от тази на много "дисиденти".

Българските евреи са свързани с родината си така както всеки един френски, английски или американски евреин е свързан със своята родина. Смятам, че българската култура и наука е свързана с живота и труда на много български евреи - патриоти.
Библията е фундаментът на еврейската култура. Тя е определяла морала, характера, живота и даже изкуството на еврейството, вкл. и в България в продължение на стотици и стотици години. В днешния секуларен свят е естествено, че нейното значение не е това, което е било. За мен тя е повече морален източник.

Кое е по-силно? Това е нещо интимно, то не е предмет на показване, а на съпреживяване - може би то е сравнимо с магията на един концерт. Навън, в обикновения живот е силна принадлежността към определена държава и нация, с която човек се идентифицира, в която е роден и която му е близо на сърце. Това от моя гледна точка. Има и други, сигурен съм Smile

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Пет 07 Дек 2007, 21:18

Ригас написа:
Моето Херц е трогнато, до ниво на килоХерц (kHz). Мога ли да помоля обаче за нещо като софийската, а не като онези руини?

Не разбирам поради что се срамиш от руините, о елине Cool

Специално за приза в пакет една антична синагога /Капернаум/, за да не изпитваш носталгия Wink

Ханука - Page 2 CafarnaoSinagogaScavi_gr

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  Sonia Пет 07 Дек 2007, 23:47

Надявах се да ми отговориш така, Pheras. Религиозната или национална принадлежност не би трябвало да разделят и сигурно не биха разделяли, ако в тях не се намесваше политиката. Която, естествено, не е надприказването по виртуалните или парламентарни форуми, а е израз на съответни интереси със съответните печални последствия.
Моите непосредствени впечатления от Мони Овадия ме водят до едно рядко изпитвано възхищение. Сигурна съм, че ако евреинът Исус ми се появи в негов образ и подобие, с целия си атеизъм бих тръгнала подире му.
Той е пристигнал в Италия 2-3 годишен, родителите му са български евреи, но целият си живот го е изживял в Италия. В добрата Италия. Спектаклите му и публичните му изяви са един коктейл от ебраизъм, атеизъм, антиционизъм, антиамериканизъм, еврейски хумор (последната му книга и спектакъл са върху съветския хумор ), автоирония и т.н. .Ебраизмът, който проповядва, не е нищо повече от един апел към съжителство и интеграция с различните...

Защо ти го пиша това...защото и ние сме "евреи" в Италия...


Последната промяна е направена от на Съб 08 Дек 2007, 15:53; мнението е било променяно общо 1 път
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Давид Овадия

Писане  Логик Съб 08 Дек 2007, 11:45

pheras написа:Давид Овадия, който написа една, станала известна за времето си, книга за партизанския командир Леваневски /ист. име Запрян Фъзлов/, с което прояви смелост доста по-голяма от тази на много "дисиденти".
Помня, че преди много години бе анонсирана една книга на Давид Овадия за Антонивановци. Знам за нея, защото бяха публикувани откъси в "Литературен фронт". От някои случки, описани в тия откъси, прозираше истински пладнешки бандитизъм на партизаните. (Казвам какво се четеше, а не давам оценка за партизанското движение.) Вероятно това не се е харесало на няколкото живи антонивановци и по-късно не съм чувал книгата да е излязла (или може да е излязла, но без компрометиращите пасажи).
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Културната студена война

Писане  Sonia Съб 08 Дек 2007, 12:34

Дисидентството и неговата употреба ( манипулация) са една доста широка тема, върху която английската журналистка и писателка Frances Stonor Saunders написа Who Paid the Piper: The CIA and the Cultural Cold War ( на италиански - Културната студена война ), подари ми я дъщеря ми преди 2 години.
Преведена ли е на български? Някой да я е чел?
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Нед 09 Дек 2007, 12:02

Логик написа:
Помня, че преди много години бе анонсирана една книга на Давид Овадия за Антонивановци. Знам за нея, защото бяха публикувани откъси в "Литературен фронт". От някои случки, описани в тия откъси, прозираше истински пладнешки бандитизъм на партизаните. (Казвам какво се четеше, а не давам оценка за партизанското движение.) Вероятно това не се е харесало на няколкото живи антонивановци и по-късно не съм чувал книгата да е излязла (или може да е излязла, но без компрометиращите пасажи).

Логик,

Давид Овадия, като сам участвал в партизанското движение, искаше да даде човешката истина. Няма исторически момент, в който героизмът да не е съпътстван от слабости или черни петна. Това не променя цялостния облик на съпротивата срещу българския фашизъм, а напротив - придава му човешко лице и за мен го прови много по симпатичен от мраморните герои-свръхчовеци от епохата на реалния социализъм. За съжаление у нас има люшкане в двете крайности.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Нед 09 Дек 2007, 12:08

Sonia написа:Надявах се да ми отговориш така, Pheras. Религиозната или национална принадлежност не би трябвало да разделят и сигурно не биха разделяли, ако в тях не се намесваше политиката. Която, естествено, не е надприказването по виртуалните или парламентарни форуми, а е израз на съответни интереси със съответните печални последствия.
Моите непосредствени впечатления от Мони Овадия ме водят до едно рядко изпитвано възхищение. Сигурна съм, че ако евреинът Исус ми се появи в негов образ и подобие, с целия си атеизъм бих тръгнала подире му.
Той е пристигнал в Италия 2-3 годишен, родителите му са български евреи, но целият си живот го е изживял в Италия. В добрата Италия. Спектаклите му и публичните му изяви са един коктейл от ебраизъм, атеизъм, антиционизъм, антиамериканизъм, еврейски хумор (последната му книга и спектакъл са върху съветския хумор ), автоирония и т.н. .Ебраизмът, който проповядва, не е нищо повече от един апел към съжителство и интеграция с различните...

Защо ти го пиша това...защото и ние сме "евреи" в Италия...

Sonia,

Еврейството не е единна структура. То е палитра. В него има място и ортодоксията, и реформизмът, и хасидизмът, и атеизмът, и ционизмът, и антиционизмът, че даже и антисемитизмът /Чомски и Фридман/.

Политически през ХХ век еврейството принадлежеше повече на левите идеи. Не бива да се забравя, че ционизмът на дело /а не теорията на Херцл/ е "изпълнение" на левоориентирани руски и полски евреи. Само виж системата на кибуци и мошави. Няма по-съвършено кооперативно движение в света.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  Гост Нед 09 Дек 2007, 13:16

pheras написа:

Еврейството не е единна структура. То е палитра. В него има място и ортодоксията, и реформизмът, и хасидизмът, и атеизмът, и ционизмът, и антиционизмът, че даже и антисемитизмът /Чомски и Фридман/.

Политически през ХХ век еврейството принадлежеше повече на левите идеи. Не бива да се забравя, че ционизмът на дело /а не теорията на Херцл/ е "изпълнение" на левоориентирани руски и полски евреи. Само виж системата на кибуци и мошави. Няма по-съвършено кооперативно движение в света.

научих много за тази палитра от романа на амос оз "„История за любов и мрак“ , който препоръча една жена Smile
само че, не видях у него, наследник на руски и полски евреи, такова възхищение от кибуците - може би, защото е живял в такъв Wink

Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  blag009 Нед 09 Дек 2007, 22:09

pheras написа:
...
че даже и антисемитизмът /Чомски и Фридман/.

Политически през ХХ век еврейството принадлежеше повече на левите идеи. Не бива да се забравя, че ционизмът на дело /а не теорията на Херцл/ е "изпълнение" на левоориентирани руски и полски евреи. Само виж системата на кибуци и мошави. Няма по-съвършено кооперативно движение в света.

pheras, имам едно питане към теб , колко видове антисемитизъм познаваш ? Е чичко Ленин окаше , че първият комунист в съвремената цивилизация е бил Христос, тика че виж там се поправи ... та окни " Политически ... през последните ДВАДЕСЕТ века, на еврейството принадлежеше повечето ... What a Face левите идеи " Exclamation Question
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  Sonia Пон 10 Дек 2007, 00:50

blag009 написа:
pheras написа:
...
че даже и антисемитизмът /Чомски и Фридман/.

Политически през ХХ век еврейството принадлежеше повече на левите идеи. Не бива да се забравя, че ционизмът на дело /а не теорията на Херцл/ е "изпълнение" на левоориентирани руски и полски евреи. Само виж системата на кибуци и мошави. Няма по-съвършено кооперативно движение в света.

pheras, имам едно питане към теб , колко видове антисемитизъм познаваш ? Е чичко Ленин окаше , че първият комунист в съвремената цивилизация е бил Христос, тика че виж там се поправи ... та окни " Политически ... през последните ДВАДЕСЕТ века, на еврейството принадлежеше повечето ... What a Face левите идеи " Exclamation Question
Защо питаш Pheras? Отговорите са в "Бумеранг на злото" на Волен Сидеров...
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  blag009 Пон 10 Дек 2007, 16:43

Sonia написа:
blag009 написа:
pheras написа:
...
че даже и антисемитизмът /Чомски и Фридман/.

Политически през ХХ век еврейството принадлежеше повече на левите идеи. Не бива да се забравя, че ционизмът на дело /а не теорията на Херцл/ е "изпълнение" на левоориентирани руски и полски евреи. Само виж системата на кибуци и мошави. Няма по-съвършено кооперативно движение в света.

pheras, имам едно питане към теб , колко видове антисемитизъм познаваш ? Е чичко Ленин окаше , че първият комунист в съвремената цивилизация е бил Христос, тика че виж там се поправи ... та окни " Политически ... през последните ДВАДЕСЕТ века, на еврейството принадлежеше повечето ... What a Face левите идеи " Exclamation Question
Защо питаш Pheras? Отговорите са в "Бумеранг на злото" на Волен Сидеров...


Само цитати не чета Сонче !!!! Благодарение на теб разбрах, че в Италия има минимум три ком.партии !!!! Научих нещо и от теб нали ????
Колкото до Алеф , вече за трети път го питам ... той защо се срамува ... сигурно от незнание !!!!! Шъ го образовам стига ... да не е ортодоксален, тигава е злее ... джихад ... джихад ... а я дрът немоа да бегам !!! Laughing
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Пон 10 Дек 2007, 20:33

Мая написа:

научих много за тази палитра от романа на амос оз "„История за любов и мрак“ , който препоръча една жена Smile
само че, не видях у него, наследник на руски и полски евреи, такова възхищение от кибуците - може би, защото е живял в такъв Wink

Мая,

и си права, и не Smile.

За да знаеш защо Амос Оз /Амос Клаузнер/ пише или мисли така, трябва да знаеш къде стои Амос Оз в политическото пространство на Израел и за какво се бори. Амос Оз е привърженик на т.н. крайнолеви около партията "Шалом ахшав" /"Мир сега"/. Като син на руски емигранти, той е израснал с по-различни представи и очаквания. Неговата майка, неспособна да свикне с палестинската действителност се самоубима и той расте сирак в един кибуц. В неговите представи Израел трябва да е 100% европейска демокрация, която да да носи частици от "старата родина". Оттам и известна критика към кибуцим.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Пон 10 Дек 2007, 20:35

Sonia написа:
Защо питаш Pheras? Отговорите са в "Бумеранг на злото" на Волен Сидеров...

Sonia,

Не си губи времето да отговаряш на някой, който така или иначе е написал отговора си преди да те прочете Wink

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  blag009 Вто 11 Дек 2007, 11:37

pheras написа:
Sonia написа:
Защо питаш Pheras? Отговорите са в "Бумеранг на злото" на Волен Сидеров...

Sonia,

Не си губи времето да отговаряш на някой, който така или иначе е написал отговора си преди да те прочете Wink


Амче, тигава да те образовам Алефчо, ако искаш мога да започна със стоте закона на Тора ???
Алеф питам те защото и Тората и Талмудата и Стария и Вехтя Завет и ,бъкат от такава животинска ненавис, че направо се чуда, къде останаха дисете божии заповеди на син божий Исус ???
Иначе Сонче, ако държиш много, мога да ти пусна едни отговори на Маркс, които със своето мракобесие или там как му се ока, Хитлер е една бледа сянка пред него ???
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Вто 11 Дек 2007, 18:39

blag009 написа:[
Амче, тигава да те образовам Алефчо, ако искаш мога да започна със стоте закона на Тора ???
Алеф питам те защото и Тората и Талмудата и Стария и Вехтя Завет и ,бъкат от такава животинска ненавис, че направо се чуда, къде останаха дисете божии заповеди на син божий Исус ???
Иначе Сонче, ако държиш много, мога да ти пусна едни отговори на Маркс, които със своето мракобесие или там как му се ока, Хитлер е една бледа сянка пред него ???

blag009,

Като един свободен участник в един форум, който претендира и сериозно преследва целта да е свободен по дух, ти можеш да пишеш във всяка тема.

Като автор на тази тема обаче, аз ще ти повторя нещо, което съм ти казвал не само в този форум. За мен ти си нежелан събеседник. Надявам се да си разбрал какво искам да ти кажа, а в случай, че не си бих могъл да съм и по-изразителен.

Като логическо следствие от нежеланието ми да общувам с теб, те каня най-учтиво да не ми пишеш постинги, защото нямам намерение да им отговарям. Бързам да ти споделя, че с това не възнамерявам да те обидя. Просто така е при всички нас - винаги има някои, с които предпочиташ да не си общуваш по ред причини.

Чао!

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  blag009 Вто 11 Дек 2007, 19:36

pheras написа:
blag009 написа:[
Амче, тигава да те образовам Алефчо, ако искаш мога да започна със стоте закона на Тора ???
Алеф питам те защото и Тората и Талмудата и Стария и Вехтя Завет и ,бъкат от такава животинска ненавис, че направо се чуда, къде останаха дисете божии заповеди на син божий Исус ???
Иначе Сонче, ако държиш много, мога да ти пусна едни отговори на Маркс, които със своето мракобесие или там как му се ока, Хитлер е една бледа сянка пред него ???

blag009,

Като един свободен участник в един форум, който претендира и сериозно преследва целта да е свободен по дух, ти можеш да пишеш във всяка тема.

Като автор на тази тема обаче, аз ще ти повторя нещо, което съм ти казвал не само в този форум. За мен ти си нежелан събеседник. Надявам се да си разбрал какво искам да ти кажа, а в случай, че не си бих могъл да съм и по-изразителен.

Като логическо следствие от нежеланието ми да общувам с теб, те каня най-учтиво да не ми пишеш постинги, защото нямам намерение да им отговарям. Бързам да ти споделя, че с това не възнамерявам да те обидя. Просто така е при всички нас - винаги има някои, с които предпочиташ да не си общуваш по ред причини.

Чао!


Дубре , оди си необразован !!!! Но пък докато ми разрешават да пиша, шъ пиша каквото намеря за добре !!!!!
Понеже си чувек с леви възгледи, сига да не ходиш до сикритаря на ГръцкатаКом.Партия, за съдействие да не пиша ???
Аре, недораслият разведчик Калчев , да се оплаква от мен на Методи Андреев да не ... пиша, или Реал да оди да се оплаква при Стояна ,че КОГАТО ТЯ пише професионално, как там се обработват и т.н. отпъдъци, и АЗЪ-БЛАЖЕ ги опровергавам ... май не си стигнал до тяхната ниво Алеф ???? Не ми падай в очите драги, не читеш , ОК бъди здрав, но защо все пак, кугато ти спомена ТОРА или ТАЛМУДАТА подскачаш като опарен ? Или те са не по малко реакционни от тия на исляма ??? Ония си имат едно "джихад" What a Face вие празнувате "Ден на омразата" What a Face ..., абе братчеди сте нема за оти ???
Сонче да ти пусна ли анкетата на Карл Маркс за евреите ??? Да видиш колко Хитлер е дребен, пред тоз колос в антисимитизма си ???
Аха и да те подсетя за една пуговорка "Най-големият ти враг е в къщата ти "!!!!! affraid
ПП. И един виц да се поразсмееш Laughing :
Мойсей е казал - всичко е от Бога.
Соломон - всичко е от главата.
Христос - всичко е от сърцето.
Маркс - всичко е от стомаха.
Фройд - всичко е от секса.
Айнщайн - всичко е относително.
Колкото евреи - толкова и мнения.
+
Съдили се евреин и арменец.
Делото завършило с десет години затвор за прокурора...
Да му мислят прокурорите
Laughing Laughing Laughing
blag009
blag009

Male
Брой мнения : 1172
Age : 74
Registration date : 15.10.2007

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Вто 11 Дек 2007, 20:25

blag009 написа:
Дубре , оди си необразован !!!! Но пък докато ми разрешават да пиша, шъ пиша каквото намеря за добре !!!!!
Понеже си чувек с леви възгледи, сига да не ходиш до сикритаря на ГръцкатаКом.Партия, за съдействие да не пиша ???

Благодаря ти за разбирането.

Чао, чао!

P.S. Темата е празникът Ханука.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Вто 11 Дек 2007, 20:32

Его нещо, което остана някак си встрани от новините за празника във форумите.

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=134383

Първанов запали основната свещ на еврейския празник Ханука
6 Декември 2007

Президентът Георги Първанов запали в четвъртък вечерта основната свещ

- шамаша, на еврейския празник Ханука в Централната софийска

синагога, предаде БТА.

Всяка година шамаша се пали от уважавана от еврейската общност личност. В продължение на осем дни евреите отбелязват Ханука - празникът на светлината, храбростта и късмета.



Днес е третият ден от празника, каза Роберт Джераси, председател на Централния израелтянски духовен съвет.



Президентът Първанов благодари, че за пореден път присъства на този празник. България винаги е била и ще бъде държава, земя на толерантност, на диалога, на взаимодействието между различните религии и етноси, отбеляза Георги Първанов.

Роберт Джераси каза, че започва инициатива и кампания за отбелязване на стогодишнината от освещаването на Централната софийска синагога, която ще бъде чествана на 9 септември 2009 година. Той покани държавния глава да стане почетен председател на инициативния комитет за честването.

На церемонията по ритуалното запалване на свещите присъства посланикът на Израел у нас Ноах Гал Гендлер, председателят на организацията "Шалом" Максим Бенвенисти, заместник главният мюфтия Шенол Али, граждани.

Празникът Ханука отбелязва победата на малка група еврейски воини (наречени макабейци) над мощната гръцка армия по времето, когато гърците са владеели Йерусалим и Втория храм в него.

Гърците завладели Йерусалим и териториите, в които живеели евреите, и им забранили да спазват своята религия, обичаи и традиции, както и осквернили храма им, поставяйки в него статуи на гръцки богове. След дълги години на примирение евреите победили многобройната гръцка армия. Това се смята за първото чудо на празника Ханука.

След като евреите извоювали своята свобода, те влезли в храма си, за да изчистят и премахнат статуите на чуждите божества. Поискали да запалят и символа на храма - свещник със седем свещи, които горели със специално светено маслиново масло.

След войните и битките от маслото било останало само в една малка каничка, която била достатъчна само за един ден, а били нужни поне седем дни, за да се освети ново масло. Тогава станало и второто чудо на празника. Маслото, чието количество било само за един ден, горяло цели осем дни.

Заради това празникът сега продължава осем дни и се пали специален свещник - ханукия. Той има осем свещи, по една за всеки ден на чудото и още една допълнителна, с която се запалват останалите.

За празника се приготвя специална храна, която е символ на радостни събития и затова е сладка. Най-често се приготвя халва от препечено брашно или грис с гъст сироп и орехи.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука - Page 2 Empty Re: Ханука

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите